CyberPanel: podešavanje 2FA i naprednih opcija

Nemanja Joksimović

U ovom članku ćemo vam pokazati kako tačno možete povećati default resurse podrazumevanog paketa koji se kreira nakon što se instalira sam Cyber panel na server, a takođe kako podesiti dodatni korak autentifikacije (2FA) pri ulasku na panel, kao i još dodatnih opcija.

Kako aktivirati 2FA?

Da bismo omogućili sam 2FA, u delu Users, potrebno je da kliknemo na Modify User, kao što je prikazano ispod.

Kada se otvori novi meni, potrebno je da izaberemo našeg korisnika, a zatim i uključimo opciju 2FA.

Kada se pojavi QR kod nakon štikliranja opcije 2FA, potrebno je da otvorimo Google Authentificator aplikaciju, koju možemo preuzeti sa Google Play prodavnice, te skeniramo QR kod kako bi se nalog dodao u aplikaciju.

Nakon skeniranja, potrebno je upisati postojeću lozinku admin korisnika u polje Password i kliknuti na Modify User. Kada dobijete poruku da je operacija prošla uspešno, možemo izaći iz panela i pokušati da pristupimo istom ponovo.

Prikazaće da je potrebno da se unese i kod iz aplikacije Google Authenticator, kao što smo označili na snimku ekrana. Nakon unošenja lozinke, koja se menja na svakih 30 sekundi, možemo pristupiti panelu.

Napomena: U slučaju da imate pitanja i neudomica u vezi panela i potrebna vam je naša podrška, potrebno je da isključite 2FA, kako bismo mi mogli da pristupimo panelu bez potrebe da se unosi kod, koji samo vi znate.

Kako proširiti postojeći paket?

Kada kažemo paket, mislimo na predefinisane planove-pakete koji se koriste u CyberPanel-u, da kao na deljenom hostingu vi sami kreirate sopstvene hosting pakete. Inicijalni su po instalaciji panela ograničeni sabraćaj i dostupan prostor na disku, što može da napravi problem prilikom korišćenja.

Da bismo povećali paket, potrebno je da u meniju sa leve strane kliknemo na Packages, a zatim na Modify Package.

Nakon što se otvorila nova stranica, potrebno je da izaberemo paket i postavimo nove vrednosti za njega. Mi smo samo izmenili saobraćaj i ograničenje diska.

Kako možete videti, ovde postoji još parametara, ali mi smo se odlučili da promenimo samo te dve stavke, kako sve ostalo nije toliko kritično i može se lako promeniti u bilo kom momentu. Nakon izmene parametara, kliknućemo na dugme Modify Package i tako ćemo sačuvati naše izmene. Na vama ostaje izbor da li ćete kreirati novi paket, izmeniti još neke parametre na ovom paketu ili ga ostaviti kakav jeste podrazumevano.


Paket je uspešno sačuvan i kao potvrdu tome, dobićete poruku kao što je prikazano iznad.

Kako napraviti FTP nalog?

Možda postoji neki razlog zbog koga ne želite da koristite File Manager u samom panelu, možda ne želite da nekome odobrite pristup celom panelu (gde ima mogućnost da menja sva podešavanja) jer je potrebno da ubaci samo određenu datoteku u folder koji ste mu namenili ili slično. Nezavisno od samog panela, putem FTP naloga se mogu ubacivati datoteke, kada i kako vi to želite, bez obzira da je to potreba aplikacije ili jednostavno tako želite.

Za kreiranje naloga, potrebno je prvo da u meniju u sekciji Managed Services izaberemo na Manage FTP, kako bismo se uverili da je sam FTP server uključen i funckioniše

.

Nakon otvaranja ove stranice, videćete sledeće opcije, kao na slici ispod:

Ako je kojim slučajem opcija FTP Status na OFF, potrebno je da je uključite, te potvrdite dejstvo pritiskom na dugme Save changes.

Potom, da bismo kreirali FTP nalog, potrebno je da u delu FTP kliknete Create FTP Account.

Kada se otvorila ova sekcija, potrebno je izabrati naziv domena i nakon toga uneti korisničko ime i lozinku, koju možete automatski generisati, kako bi bila sigurnija.

Path tj. putanju ostavljamo kako jeste, ali u slučaju da FTP nalog kreirate kako biste ga prosledili programeru koji treba da ubaci novi sadržaj, ali ne želite da ima pristup starom sadržaju, putanju slobodno možete promeniti.
Nakon svih unetih podataka možemo kliknuti na dugme Create FTP i završiti ovaj proces.

Na našem primeru FTP nalog je uspešno kreiran i dobili smo sledeće obaveštenje (preusmeravanje na završnom koraku ne postoji):

Ovo označava da je FTP nalog uspešno kreiran, te da sada možemo pokušati da mu pristupimo putem nekog FTP programa.

Kako kreirati rezervno kopiranje na Google Drive ?

Kreiranje kopija datoteka naših sajtova je jako važno i za to vam preporučujemo naš backup hosting koji obezbeđuje različite backup opcije (snapshot servera, inkrementalni). Međutim, ukoliko preferirate Google Drive za eksterno čuvanje baza podataka i datoteka sajta, CyberPanel je to podešavanje implementirao.

Za povezivanje Google naloga sa CyberPanelom, potrebno je da u sekciji Backup kliknete na Setup Google Drive.

Nakon što kliknete, otvoriće se nova stranica, na kojoj je potrebno da kliknemo na dugme SETUP NEW ACCOUNT.

Pojaviće se prozorčić u koji treba da upišete neki naziv kopije, kako biste lakše prepoznali i zatim je potrebno da kliknete na Save.

Otvoriće se nova stranica i na njoj je potrebno da se registrujete na CyberPanel sajtu tako što ćete kliknuti na Sign Up dugme:

Nakon preusmerenja na novu stranicu potrebno uneti ime, e-adresu i lozinku. Potom stiže kod potvrde na e-mail adresu i koji je potrebno da unesemo u odgovarajuće polje.

Nakon uspešne registracije i ulaska u CyberPanel stranice, potrebno je vratiti se nazad na panel i ponovo kliknuti na Save. Otvoriće se stranica sa Google koja će izgledati ovako i zatražiće da izaberemo nalog na koji je potrebno podesiti rezervno kopiranje.

Prilikom pisanja ove instrukcije, mi smo imali dva naloga, te je bilo potrebno izabrati neki od njih, što smo i učinili. Svakako ako imate više od jednog, izaberite onaj koji vama najviše odgovara.

Nakon toga, neophodno je da prihvatimo prava koja dodeljujemo CyberPanel sajtu/portalu, kako se upravo kroz njega podešava rezervno kopiranje, u smislu Google naloga.

On će imati prava da pregleda, pravi, i briše samo specifične datoteke koje se koriste sa ovom „aplikacijom“, tj. datoteke rezervnih kopija koje će se u budućnosti praviti.

Nakon što je Google nalog za kreiranje rezervnih kopija napravljen pravilno, možete se vratiti u Cyber panel i izabrati nalog pod

  • Select Backup Frequency – ovde je potrebno podesiti koliko često je potrebno da se kreiraju rezervne kopije.

Nakon što ste uneli sve parametre, potrebno je da se klikne na Add Site, te će sajt biti dodat i podešavanja će biti automatski sačuvana.

Ako ste sve ispravno podesili, svakog dana u već određeno vreme panel će kreirati rezervne kopije koje će automatski biti otpremljene na vaš Google Drive.

Upravljanje sajtovima

CyberPanel pruža dosta lako upravljanje sajtovima u kojima se može skoro svako snaći.

Za pregled i upravljanje sajtovima, na početnoj stranici je potrebno kliknuti na dugme WEBSITES:

Nakon što se otvori nova stranica, potrebno je da kliknuti na dugme LIST WEBSITE:

Na stranici sa svim dostupnim sajtovima je potrebno da izaberete sajt kojim želite da upravljate i potom kliknete na Manage pored naziva domena.

Kada se otvori stranica sa samim sajtom, na njoj možete videti razne mogućnosti koje pruža panel:

Neke od dostupnih opcija su da vidite trenutnu iskorišćenost resursa paketa, resursa diska i saobraćaja, te koliko još traje SSL sertifikat, podešavanje i dodavanje SSH/FTP pristupa, kloniranje sajta, povlačenje projekata sa Git-a, čitanja logova, dodavanja novih domena u okviru ovog paketa i još dosta toga što nije obuhvaćeno ovim snimkom ekrana, poput promena PHP verzije, dugme za File Manager kojim možete pristupiti datotekama sajta, kao i kreiranje mejling liste, pregled konfiguracione datoteke virtuelnog hosta sajta, dodavanje novog SSL-a za druge domene i još neke opcije.

Ukoliko želite da testirate VPS server sa preinstaliranim CyberPanelom, možemo vam omogućiti besplatan test period  – dovoljno je samo da nam se javite.

Bez komentara

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *